Zámek Nové Město nad Metují

  • Fyzická náročnost: Středně náročné
  • Časová náročnost: do 120 min
  • Občerstvení: v zámku i v okolí
  • Vhodné pro vozíčkáře: Ne

Poznejte historii zámku Nové Město nad Metují a životní osudy jeho současných majitelů, rodiny Bartoň - Dobenín, při prohlídce ojedinělých zámeckých interiérů.

Související památky

 

Zámecké interiéry byly v letech 1909 – 1912 renomovaným slovenským architektem Dušanem Jurkovičem. Ten se snažil zachovat co nejvíce historických atributů a současně zde zakomponovat nové, moderní prvky a technické zařízení (např. ústřední topení, vodovod, elektřina a telefon). Byly zde také zřízeny koupelny a instalovány dva výtahy: nákladní a osobní. Ve 20. a 30. letech 20. stol. na Jurkovičovu práci navázal rovněž schopný architekt Pavel Janák za pomoci dalších předních českých umělců, např. prof. Fr. Kysely,
M. Teinitzerové a H. Johnové.

Zámek se díky těmto úpravám stal ojedinělým reprezentativním sídlem, které bylo zároveň moderně zařízeno k pohodlnému a trvalému bydlení. 

Nahlédněte tedy do barokně a renesančně zdobených interiérů, zařízených ovšem ve stylech vrcholné secese, kubismu, art deco a funkcionalismu.

Více informací na: www.zameknm.cz


Tipy na výlet

Inspirujte se k výletům prohlédnutím videí.

Rozhledna na Žernově poskytuje za dobré viditelnosti krásný rozhled do široké krajiny Královéhradeckého až Pardubického kraje.