Zámecký park a areál Babiččina údolí jsou přístupné veřejnosti. Zámek, Rudrův mlýn a Staré bělidlo jsou otevřeny v běžné návštěvní době ! Prosíme - respektujte doposud platná opatření a uzávěry po povodni a silném větru, vyznačené bezpečnostní zóny na některých místech, aby nedošlo k ohrožení vašeho zdraví a bezpečnosti ! Děkujeme za pochopení !
Babiččino údolí
přírodně krajinářský park
Navštivte zámek v Ratibořicích
- letní sídlo v hávu spanilé přírody Babiččina údolí!
Výše v údolí proti toku řeky Úpy stojí při náhonu mlýn z roku 1773 (A. Rudr) se sousední empírovou budovou mandlu z 1. čtvrtiny 19. století, socha Panny Marie z roku 1796 a sousoší Babičky s dětmi z roku 1922 (Otto Gutfreund a Pavel Janák). Ještě výše proti proudu se nachází takzvané Staré bělidlo z roku 1797 (vybudováno Antonínem Rudrem) s roubenou přední částí a typickou lomenicí. Prostředí a život Ratibořic v době vévodkyně Zaháňské zachytila v proslulé knize Babička spisovatelka Božena Němcová, která zde prožila dětství.
Areál Státního zámku v RATIBOŘICÍCH je prohlášen za Národní kulturní památku Babiččino údolí ve vazbě na literární dílo Boženy Němcové. Rozsáhlý přírodně krajinářský park s přirozenými součástmi v podobě nivních luk podél toku řeky Úpy, rustikálních staveb hospodářského dvora, vodního mlýna a mandlu, ale i Panského hostince a Starého bělidla, tvoří rámec knížecího letního sídla již od 18. století. Areál representuje dochované kultivované prostředí, obývané společně šlechtickými majiteli a prostým venkovským lidem v duchu osvícenství a romantismu 19. století. Zámek, nenápadné venkovské sídlo vévodkyně Zaháňské, posloužil v době napoleonských válek jako místo k setkání politiků a státníků, jehož výsledkem bylo uspořádání Evropy na několik desetiletí. Rok 2013 je rokem 200. výročí tohoto nejslavnějšího období v historii Ratibořic. Za pozornost stojí technické památky nejen typu mlýna a mandlu, ale i fragmentárně dochovaný přeronový závlahový systém, umožňující v minulosti intenzivní luční hospodaření.
© I. Češka, kastelán SZ Ratibořice
© Správa zámku Ratibořice